MOĞOLİSTAN ; ZAMANIN DURDUĞU YER

 • 2
 • 3
 • 4
10 Gece - 11 Gün

BÜYÜLEYİCİ BİR YOLCULUK

2 – 12 Temmuz 2018

GEZİ PROGRAMI:

2 Temmuz 2018 – Pazartesi / İstanbul – Ulan Batur

Siz değerli misafirlerimiz ile Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminalinde saat 15:00’da buluşmamızın ardından pasaport işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz ve THY’nin TK 342 sefer sayılı uçuşu ile saat 19:05’te Ulanbatur’a hareket ediyoruz.

3 Temmuz 2018 – Salı / Ulan Batur – Ulusal Müze – Narantull Bazaar

Öğlen saat 10.05’de Ulanbatur Chinggis Khaan Uluslararası Havalimanı’na varıyoruz.
Otobüsümüz ve yerel rehberimizle buluşma ve şehir merkezine transferimizin ardından öğlen yemeğimizi yiyeceğimiz yerel Moğolistan BD’s Mongolian Barbekü Restoran’a gidiyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Ulan Batur’daki Milli Tarih Müzesi’ne uğrayıp, Moğolistan’ın genel tarihi ve Türklerin bölge tarihindeki yeriyle ilgili eserleri görüyoruz.

Öğle yemeğimiz sonrasında Narantuul Bazaar olarak adlandırılan Ulan Batur açıkhava pazarını keşfe çıkıyoruz. Keyifli geçen pazar gezimiz sonrasında şehir merkezine geliyoruz. Misafirlerimize vermiş olduğumuz serbest zaman sonrasında konaklamamızı gerçekleştireceğimiz Kempinski Hotel Khan Palace’a geliyoruz.
Belirtilen saatte değerli misafirlerimiz ile buluşmamızın ardından Blue Fin Restoran’a gidiyor ve akşam yemeğimizi yiyoruz.

Öğle Yemeğimiz : BD’s Mongolian Barbekü Restoran
Akşam Yemeğimiz : Blue Fin Le Bistro
Konaklamamız : Kempinski Hotel Khan Palace

4 Temmuz 2018 – Çarşamba / Tonyukuk Yazıtları – Cengiz Han Anıtı – Terelj Kamp

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası Terelj Ulusal Parkı’na gideceğiz ve yolumuz üzerinde bulunan Türk tarihinin en eski yazılı belgelerinden Tonyukuk Yazıtlarını ziyaret edeceğiz.
II. Göktürk Devleti döneminin büyük veziri, kumandanı ve danışmanı Bilge Tonyukuk’un ölümünden önce kendisi tarafından diktirilen dört cepheli iki yazıttan ibaret olan bu yazıt Göktürk dönemine ait tarihi olaylardan bahseden Göktürk harfli Türkçe bir metin içermektedir. Ziyaretimiz sonrasında bir sonraki durağımız ise Cengiz Han’ın dev atlı heykeli olacak. Dünyanın en büyük heykellerinden biri olduğu belirtilen heykelin boyu 40 metreye ulaşıyor. Çelikten yapılan ve “Altın Kamçı” olarak adlandırılan heykelin içinden geçen bir asansörle atının kafasına ulaşan ziyaretçiler, buradan uçsuz bucaksız Moğol bozkırını görebilmektedir.

Öğle yemeğimizi Cengiz Han Anıtı’nda bulunan restoranda yiyeceğiz.

Öğle yemeğimiz sonrasında Terelj bölgesine doğru yola devam ediyoruz. Ariyabal Meditasyon Tapınağı’nı ziyaret ediyor ve tapınak ziyaretimiz sonrasında konaklamamızı gerçekleştireceğimiz Ger Kampı’na gidiyoruz.

Terelj Milli Parkı yaklaşık 500 hektarlık alanı ile 1994’te milli park ilan edilmiştir. Şu anda Moğolistan’ın on milli parkından en popüleridir. Parkın en ilgi çekici gezi noktası olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kaya Kaplumbağa, Tuul ve Terelj Nehirleri bölgenin ününe ün katmaktadır.

Öğle Yemeğimiz : Cengiz Han Anıt Restoran

Akşam Yemeğimiz : Ger Kamp

Konaklamamız : Terelj Lodge Ger Kamp

5 Temmuz 2018 – Perşembe / Terelj Kamp – Bogd Han Sarayı

Sabah kampta alacağımız kahvaltının ardından isteyen misafirlerimiz dinlenebilir, isteyen misafirlerimiz ise ata binme deneyimi için sabah turuna çıkabilirler. Daha sonra misafirlerimiz ile Ger Müzesini ziyaret ediyor olacağız.

Öğle yemeğimizi Ger Kamp içerisinde yedikten sonra Ulan Batur’a hareket ediyor ve şehre ulaştıktan sonra 1893’te inşaatına başlanıp, 10 yılda tamamlanan Bogd Han’ın sarayını geziyoruz. Bogd Han olarak da bilinen, Moğolistan’ın son kralı VIII. Jebtzun Damba Hutagt bu sarayda 20 yılını geçirmiştir.

Saray ziyaretimiz sonrasında Moğol kültürel dans ve müzik gösterisini izliyoruz. Gösteri sonrasında akşam yemeğimizi Silk Road Restoranda yiyor ve otelimize geçiyoruz.

Öğle Yemeğimiz : Terelj Kamp

Akşam Yemeğimiz : Silk Road Restoran

Konaklamamız : Kempinski Hotel Khan Palace

6 Temmuz 2018 – Cuma / Ugi Gölü – Orhun Yazıtları

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı ardından yaz sezonunda binlerce kuşa ev sahipliği yapan bir
tatlı su gölü olan Ugi Gölü ve çevresini keşfetmek için yola çıkacağız. Bu göl, kuş ve bazı balık türleri
için önemli bir ekolojik alandır ve koruma altındadır.

Öğle yemeğimizi göl çevresinde bulunan Khatan Ger Camp’ta yiyeceğiz. Yemek sonrasında keşfedilmesi ile Türk tarihi açısından bir dönüm noktası olan Orhun Yazıtları’nı görmeye gideceğiz. Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi, Göktürkler tarafından kullanılmıştır.

Yazıtlarda bu abidelerin sonsuzluğa kadar kalması temennisi ile “Bengü Taşlar” denmiştir. Yazıtlar Türk dili, tarihi, edebiyatı, sanatı, töresi hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır. Türk ve Türkçe adı, ilk kez Göktürkler dönemine ait bu yazıtlarda geçmektedir.

Gezimizin ardından konaklama yapacağımız Ger Kamp’a ulaşıyor ve akşam yemeğimizi de aynı kampta alıyoruz.

Öğle Yemeğimiz : Khatan Ger Kamp

Akşam Yemeğimiz : Tsaidam Ger Kamp

Konaklamamız : Tsaidam Ger Kamp

7 Temmuz 2018 – Cumartesi / Karakurum Müzesi – Erdenezuu Manastırı

Sabah kampımızda alacağımız kahvaltının ardından Moğol imparatorluğu’nun ilk başkenti olan Karakurum’a transferimiz gerçekleşecektir.
13. yüzyılda imparatorluğa 30 yıl boyunca başkentlik yapmış bu şehirde Karakurum Müzesini ziyaret edeceğiz.
Müze gezimiz sonrası öğle yemeğimiz için Munkhtenger Ger Camp’a gideceğiz.

Yemek sonrası aynı heyecanla Moğolistan’ın ilk Budist manastırı olan Erdenezuu Manastırı’nı keşfedeceğiz. 1586 yılında inşa edilen ve o yıllarda yaklaşık 1000 keşişin bulunduğu Erdenezuu Manastırı, 400×400 metre ebadında duvarlarla çevrili ve içerisinde 100 tapınağın olduğu bir kompleks idi. 1937 olaylarından sonra şu an sadece duvarları ve 3 tapınağı ile tarihe tanıklık etmektedir. Halen Moğolistan’daki en muhteşem eser olarak göze çarpan manastırda keşişler ayinlerini devam ettirmektedir.
Manastır ziyaretimiz sonrasında konaklamamızı gerçekleştireceğimiz Ikh Khorum Hotel’e geliyoruz.

Öğle Yemeğimiz : Munkhtenger Ger Kamp

Akşam Yemeğimiz : Ikh Khorum Hotel

Konaklamamız : Ikh Khorum Hotel

8 Temmuz 2018 – Pazar / Hustai Milli Parkı

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında transfer aracımız ile yaklaşık 270 km uzaklıkta bulunan Khustai Ulusal Parkı’na gideceğiz.
1993 yılında koruma altına alınmış olan park, Takhi yada Yaban Moğol Atları’nın yurdudur. Ayrıca küçük Molstog Kum Tepesi’de görülebilir.

Öğle yemeğimiz için Gobi Çölü’nün batı kenarındaki Khoyorzagal Ger Camp’a gideceğiz.
Yemek sonrası yola devam ediyoruz ve yabani atları görebilmek için milli parkta bir gezintiye çıkıyoruz.

Öğle Yemeğimiz : Khoyorzagal

Akşam Yemeğimiz : Hustai Complex Ger Kamp

Konaklamamız : Hustai Complex Ger Kamp

9 Temmuz 2018 – Pazartesi / Zanabazar Müzesi – Choljin Lama Manastırı

Sabah kampta alacağımız kahvaltının ardından Ulan Batur’da yer alan Zanabazar Sanat Müzesi’ne gidiyoruz. 1965 senesinde kurulmuş olan müzede, eskiden bu güne bir çok eseri görebiliyor olacağız.
Müze gezimiz sonrasında bir Budist tapınağı olan Choljin Lama Manastırı ve Müzesi’ni ziyaret edeceğiz.

Manastır gezimiz ardından öğle yemeğimizi Choljin Lama Tapınağı Restoran’ında yiyor olacağız.
Öğle yemeğimiz sonrasında Zaisan Anıtı’na giderek tüm şehri panaromik olarak izliyor ve akşam yemeğimizi Modern Nomads Restoran’da yiyoruz.

Öğle Yemeğimiz : Choljin Lama Tapınak Restoran

Akşam Yemeğimiz : Modern Nomads Restoran

Konaklamamız : Kempinski Hotel Khan Palace

10 Temmuz 2018 – Salı / Gandan Manastırı – Khui Doloon Khudag ve At Yarışları

Sabah erkenden otelimizde alacağımız kahvaltının ardından tarihi Gandan Manastırı’na gideceğiz. Kelime anlamı Tam Huzurun Büyük Yeri olan bu manastır Moğolistan’daki az sayıdaki aktif manastırdan birisidir.
1938 yılında yıkılmayan ancak kapatılan manastır, 1944 yılında Amerika Başkan Yardımcısı Henry Wallace’ın Moğolistan’ı ziyareti sırasında Ulan Batur’da işleyen bir manastır ziyareti yapma arzusu karşısında yeniden açılmıştır. Bu tarihten sonra da göstermelik olarak görev yapan rahip ve çalışanlarla Moğolistan’ı ziyaret eden yabancı devlet adamlarının gezdirildiği bir manastır olarak kalmıştır. Moğolistan’da dini etkinliklere getirilen yasakların kalkması sonucunda insanlar yeniden Budist inançlarının gereklerini yerine getirmeye başlamışlar.

Manastır ziyaretimiz sonrasında siz değerli gezginlerimiz ile sıradışı at yarışlarına tanık olmak için Ulanbatur’un batısındaki Khui Doloon Khudag ovasına transferimiz gerçekleşecektir.

At yarışlarının yapılacağı alana geldiğimizde 6 farklı kategoride yapılacak olan at yarışlarını izleyeceğiz. Yarışlar sonrası öğle yemeğimizi alacağımız Temporary Restoran’a gideceğiz.
Yemek sonrasında Ulanbatur’a dönüşümüz gerçekleşecektir. Şehir merkezinde siz değerli gezginlerimizin alışveriş için serbest zamanı olacaktır. Serbest zaman sonrasında akşam yemeğimiz için Mongolian’s Restoran’a gideceğiz.

Öğle Yemeğimiz : Temporary Restoran

Akşam Yemeğimiz : Mongalian’s Restoran

Konaklamamız : Kempinski Hotel Khan Palace

11 Temmuz 2018 – Çarşamba / Naadam Festivali

Sabah erkenden otel’de alacağımız kahvaltının ardından tüm Moğol halkının yıl boyu bekledikleri festivalleri olan Naadam Festivali’ni izlemek için Naadam Stadyumu’na gideceğiz. Türkçe’de “3 Erkek Oyunu” anlamına gelen Naadam Festivali; okçuluk, güreş ve at yarışlarından oluşmaktadır.

Her yıl Moğolları aynı çatı altında birleştiren bu festival Moğol halkı için dini ve siyasi açıdan oldukça önemli bir etkinliktir. Zor geçen kış mevsiminden sonra gerçekleşen çok özel bir bayramdır. Festival boyunca Moğol halkı birlik dıygusunu pekiştirir. Naadam Stadyumu’na
varışımız sonrası festivalin açılış törenini, okçuluk ve güreş müsabakalarını izleyeceğiz.

Öğlen yemeğimizi Gobi Restoran’da yiyeceğiz.

Festival anlarının ardından akşam yemeğimiz ve konaklamamız için otelimize döneceğiz.

Öğle Yemeğimiz : Gobi Restoran

Akşam Yemeğimiz : Best Western Premier Tuushin Hotel

Konaklamamız : Kempinski Hotel Khan Palace

12 Temmuz 2018 – Perşembe / Ulan Batur – İstanbul

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından otelden çıkış işlemlerimizi yapacağız ve transfer aracımız ile Ulanbatur Chinggis Khaan Uluslararası Havalimanı’na gideceğiz.
Türk Havayolları’nın TK 343 sefer sayılı uçuşu ile saat 11.05’de İstanbul’a dönüş yolculuğumuz başlayacak. 12 Temmuz günü saat 17.25’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na varmış olacağız.

Ücretler:
İki kişilik odada kişi başı : 4.870 $

Dahil olan hizmetler :

 • PROGRAMDA BELİRTİLEN 5 YILDIZLI OTELLER VE GER CAMPLARIN’DA KONAKLAMA
 • TÜRK HAVA YOLLARI GİDİŞ VE DÖNÜŞ UÇAK BİLETLERİ
 • PROGRAMDA BELİRTİLEN TÜM TRANSFERLER
 • PROGRAMDA BELİRTİLEN TÜM KAHVALTI,ÖĞLE VE AKŞAM YEMEKLERİ
 • HER GÜN KİŞİ BAŞI 1 LİTRELİK ŞİŞE SU
 • BELİRTİLEN YERLERDE GEZİLER VE TÜM GİRİŞ ÜCRETLERİ
 • NAADAM FESTİVALİ AÇILIŞ SERAMONİSİ GİRİŞ BİLETLERİ
 • KUMULLARDA YAPILACAK OLAN DEVE VE AT GEZİSİ

Dahil olmayan hizmetler :

 • EKSTRA HARCAMALAR
 • YEMEKLERDE ALINACAK İÇECEKLER
 • BAHŞİŞLER (TUR KATILIMCISI KİŞİ BAŞI 50 $’DIR) VE TURDA REHBERİNİZ TARAFINDAN TOPLANIP MOĞOLİSTAN’DA SERVİS VERECEK YEREL PERSONELE TUR BOYUNCA GRUP ADINA VERİLECEKTİR
 • ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI

Danışmanımız Dr.Elif Çamlıkaya
Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğum yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğimle tanıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciliğim devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladım.

Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye’de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğimi sürdürmekteyim. Hindistan’ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiğim alan araştırması sonucunda yazdığım “”Death Management in Hindu Varanasi”” konulu tezimle Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimimi 2015 yılında tamamladım.

İptal koşulları:

Seyahat tarihine 60 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %30’u, 40 güne kadar yapılan iptallerde paket ücretinin %50’si, daha sonraki iptallerde paket ücretinin tamamı yanar. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“MOĞOLİSTAN ; ZAMANIN DURDUĞU YER” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir