Mezopotamya’nın Kadim Şehri Mardin

  • hasankeyf
  • hasanpasahani
  • matiate
  • shmayaa-hotel
2 Gece - 3 Gün

1

1.Gün İstanbul (Saw) – Diyarbakır – Midyat 4 Mayıs 2018 Cuma

Siz değerli misafirlerimiz ile Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sabah saat 06:00’da buluşuyoruz. PC2382 sefer sayılı Pegasus uçuşu ile 07:55’te Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Planlanan iniş saatimiz 09:50’tir. Diyarbakır’a vardıktan sonra bizi bekleyen aracımızla birlikte şehrin en güzel yöresel kahvaltısını almak üzere Hasan Paşa Han’a gidiyoruz. Kahvaltımız sonrasında Hasankeyf’e hareket ediyoruz.

İlk hangi halkın yerleştiği bilinmese de insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biridir Hasakeyf. Sümerler, Akadlar, Asurlar, Babiller, Medler, Persler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Artuklular, Mervaniler, Selçuklular, Eyyubiler, Moğollar, Osmanlılar ve Türkler olmak üzere birçok halka ev sahipliği yapmıştır. Bölgenin toprak yapısından dolayı tek parça kaya oyma yapılar mevcuttur. Yüzlerce yıllık tarihi barındıran Hasankeyf’i rehberimiz eşliğinde geziyoruz ardından Anıtlı Köyü üzerinden Midyat’a ulaşıyoruz.

Midyat Yukarı Mezopotamya’nın bir parçası olan Turabdin Bölgesi’nde kurulmuştur. Midyat 9.yy da Asur tabletlerinde mağara kenti olarak geçmektedir. Tabletlerde adı ‘’Matiate’’ olarak geçen şehrin şimdiki adının da buradan geldiği sanılmaktadır. Taş evler, kemerleri ve sokakları ile Mardin’in neredeyse aynısı olan bu ilçe nüfusun artışı ile 2 kilometre genişlemiştir.

Şehre vardıktan sonra öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemeğin ardından Midyat sokaklarını geziyoruz. Rehberimiz eşliğinde yapacağımız gezimiz sonrasında otelimize ulaşıyoruz.

Konaklama ve akşam yemeğimizi Midyat’ın en güzel otel Shmayaa Otel’dedir.

2

2. Gün Midyat - Mardin 5 Mayıs 2018 Cumartesi

Otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrasında dünyanın en eski manastırlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış 615 ve 1049'da Metropolitlik Merkezi olan manastırda, Kral Arcadius (395-408) zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmıştır. Kral Theodosius (408-450) çağında lahitlerin konacağı abide evi, Meryemana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırkşehit Kilisesi, Mor Smuel Mabedi, kral kızı Theodora'nın Mor Smuel tarafından iyileştirilmesi nedeniyle Theodora Kubbesi, Mor Şlemun Mabedi yapılmıştır.

Gezimiz sonrasında Savur’a hareket ediyoruz. İlk olarak öğle yemeğimizi Perilibahçe‘de alıyoruz. Ardından gezimizi gerçekleştirip Mardin’e ulaşıyoruz.

Akşam yemeğimizi yörenin en iyi mutfağına sahip Cercis Murat Konağı’nda alıyoruz.

Konaklamamız Mezopotamya manzarası ile İzala Otel’dedir.

3

3. Gün Dara - Mardin - Diyarbakır – İstanbul 06 Mayıs 2018 Pazar

Otelde alacağımız kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyoruz. Daha sonra Dara Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Kuzey Mezopotamya’nın Efes’i denilebilecek Dara Antik Kenti’ni geziyoruz.

Gezimiz sonrası Mardin’e geri dönüyoruz.

Mardin’de Sabancı Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra öğle yemeğimizi Yusuf Usta’da cevizli Mardin kebabı ile alıyoruz.

Yemek sonrası Mardin sokaklarında abbaraları ve eski Mardin evlerini geziyoruz ve bu büyüleyici şehrin dokusunu içimize sindiriyoruz. Sonrasında Kasımiye Medrese’sine hareket ediyoruz. Medrese sonrası kısa bir alışveriş molasının ardından Diyarbakır’a transferimizi gerçekleştiriyoruz. Pegasus, PC2385 sefer sayılı saat 19:25 uçağımız ile İstanbul’a dönüyoruz.

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Mezopotamya’nın Kadim Şehri Mardin” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir