HİMALAYALAR’DA SAKLI CENNET

 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
8 Gece - 9 GÜN

AMRİTSAR’DAN LADAKH’A İÇSEL BİR YOLCULUK

21 – 29 Haziran 2018

GEZİ PROGRAMI:

1.Gün – İstanbul – Delhi / 21 Haziran 2018 – Perşembe

Siz değerli misafirlerimiz ile saat 17:30 da Atatürk Havalimanı’nda buluşuyoruz. Ardından bagaj ve pasaport işlemlerimizi gerçekleştirerek TK 716 sefer sayılı uçuş ile saat 20:15’te Delhi’ye hareket ediyoruz. Planlanan iniş saatimiz 04:35’tir.

2.Gün – Delhi / 22 Haziran 2018 – Cuma

04:35’te inen İstanbul uçağımız sonrasında gümrük işlemlerini gerçekleştiriyor ve Leh uçuşumuz için havalimanın iç hatlar bölümüne geçiyoruz. G8-715 sefer sayılı uçuş ile saat 08:40’ta hareket ediyoruz. Planlan iniş saatimiz 10:00’dır. İnişimiz sonrasında özel aracımız ile otelimize ulaşıyoruz. Giriş işlemleri sonrasında odalarımıza yerleşiyoruz.
Jammu&Kashmir eyaletinin bir parçası olan, kuzeyinde Pakistan sınırındaki Karakurum Dağları, güneyinde Himalaya Sıradağları arasında yer alan Ladakh’ın kelime anlamı ‘’yüksek geçitler’’dir. Bu bölge Hindistan’da yerleşimin en az olduğu yerdir. En önemli nedeni dağlık bir bölge olmasıdır. Yükselti olarak da oldukça tepelerde yer almaktadır.
Otele ulaşmamızın ardında havaya ve rakıma bedenimizi alıştırabilmemiz için otelde dinleniyoruz. Akşama doğru etrafı keşfetmek için biraz yürüyüş yapıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında yerel kültüre ait ilk fikrimizi edinmeye başlayacağız. Ardından akşam yemeğimizi Ladakh geleneksel yemekleri ile alıyoruz.
Konaklamamız Leh’de, Hotel Grand Dragon’da olacaktır.

3.Gün – Leh / 23 Haziran 2018 – Cumartesi

Sabah çok erken saatte Thiksey Manastırı’nda gerçekleşecek olan sabah seramonisini kaçırmamak için uyanıyoruz. Lobide alacağımız kahve, çay sonrasında otelden ayrılıyoruz ve Thiksey Tapınağı’na ulaşıyoruz. (Herhangi bir sebeple sabah ibadetinin gerçekleşmemesi durumunda, tapınak ziyaretine uygun bir saatte çıkılacaktır). Beş yüz yaşındaki bu tapınak Leh şehrine 17 km uzakta bir tepeye inşa edilmiştir. İndus’un zirvesine koşlandırılan bu tapınakta 100 keşiş bulunmaktadır. Sabah erkenden boynuzdan yapılmış kutsal müzik aletinden gelen ses ile tören başlamaktadır Bu muazzam tapınağı gezdikten sonra kahvaltımızı yakındaki bir yerel restoranda yapacağız. Ardından Hemis Manastırı’na devam ediyoruz. Üç yüz atmış yıl önce Chemre, Hanle ve Themisgam tapınaklarını yaptıran Kral Singe Namgyal’ı Ladakh’a davet eden Stagtshang Raspa tarafından temelleri atılan Hemis Tapınağı’nı ziyaret ediyoruz. Ladakh’ın yılda bir kez düzenlenen en önemli ve geniş çaplı festivali de bu adı taşımaktadır.
Dünyaca ünlü bu festivalin en önemli anları Budist rahiplerin ortada bulunan direğin etrafında toplanması ve mistik maskeler ile dans etmesidir.
Maskeler takarak yapılan bu dini gösteriye Cham dansı denir ve Tantrik geleneğinin parçasıdır. Bu gösteriler esnasında renkli kıyafetler ve bazen bir metreyi bulan mistik maskeler kullanırlar. Kötülüğü simgeleyen kişiler şarkılar ve danslarla yok edilir ve iyilik kazanır.
Festival sonrasında otelimize dönüyoruz. Konaklamamız ve akşam yemeğimiz Hotel Grand Dragon’da olacaktır.

4.Gün – Leh / 24 Haziran 2018 – Pazar

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Shey Manastırı ve Shey Sarayı’nı gezmek için hareket ediyoruz.
Bu kompleks yapı Ladakh bölgesi Leh şehrinden 15 km uzağa kayaların üzerine yapılmıştır. Ladakh’ın yazlık sarayı olarak kullanılan Shey’e ulaşım Leh- Manali yolu ile sağlanmaktadır. Saray Ladakh kralı tarafından Shey Köyü’ne 1655 yılında yaptırılmış ve hala ayaktadır.
Shey gezimiz sonrasında bölgenin en eski tapınağını gezmek için buradan ayrılıyoruz. Alchi Tapınağı 1000 yıllık tarihi ile zamana meydan okumuş ve günümüzde hala kullanılmaktadır. Alchi gezimiz sonrasında öğle yemeğimizi aynı adı taşıyan Alchi Restoran’da alıyoruz.
Yemeğimiz ve dinlenme sonrası Ladakh bölgesini keşfe devam ediyoruz. Gezimiz Basgo Sarayı ile devam edecek. Daha önceleri kale olarak da kullanılan bu yapının muhteşem bir manzarası vardır. Bölgede dinleyeceğiniz en ilginç hikayelerden biri de burada yaşamış Budist kral, Müslüman eşi ve Budist oğulları arasında yaşanmış bir hatıradan kalan izler olacak.
Gezimiz sonrasında konaklamamız ve akşam yemeğimiz Leh’de, Hotel Grand Dragon’da olacaktır.

5.Gün – Leh – Srinagar / 25 Haziran 2018 – Pazartesi

Otelimizde alacağımız erken kahvaltımız sonrasında çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Daha sonra özel aracımızdaki yerlerimizi alarak Srinagar uçuşumuz için havaalanına ulaşıyoruz. G8-386 sefer sayılı uçuş ile saat 07:20 de uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Planlanan iniş saatimiz 08:00’dır. Bagajlarımızı aldıktan sonra bizi bekleyen özel aracımız ile otelimize ulaşıyoruz. Hindistan’ın 29 eyaletinden biri olan Jammu & Keşmir’in kışlık başkenti Jammu, yazlık başkenti Shirinagar şehridir. Kısa bir dinlenme sonrasında şehrin ünlü bahçesi Shalimar’ı geziyoruz. Dal gölü kenarında bulunan bu bahçe ‘’aşkın meskeni ‘’ olarak da adlandırılır. Dört yüz yıl önce Babür Devleti sultanı Cihangir tarafından eşi Nur Cihan adına yaptırılmıştır. Teras şeklinde yapılan bu bahçe ağaçlar, çiçekler ve havuzlar ile süslenmiştir.
Gezilerimiz sonrasında Srinagar’da bulunan Hotel Taj Srinagar’a ulaşıyoruz. Akşam yemeğimizi otelde alıyoruz.

6.Gün – Srinagar – Gulmarg – Srinagar / 26 Haziran 2018 – Salı

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında bölgenin yüzlerce yıllık tapınaklarının ardımızda bırakarak, Karakurum ve Himalaya Dağları arasındaki doğal güzellikleri için otelden ayrılıyoruz. Gulmarg’a gidiyoruz. Burası vadideki en güzel yazlık yerlerden biridir. Belirli bir noktaya kadar aracımız ile gittikten sonra yolumuza teleferikle devam edeceğiz. Doğanın hediyesi olan bölgeyi gezdikten sonra yine teleferikle aşağıya inerek otobüsümüz ile otelimize ulaşacağız. Gezilerimiz sonrasında Srinagar’da bulunan Hotel Taj Srinagar’a ulaşıyoruz. Akşam yemeğimizi otelde alıyoruz.

7.Gün – Srinagar – Amritsar / 27 Haziran 2018 – Çarşamba

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından otelden çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz ve havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. SG 415 sefer sayılı uçuş ile saat 12:45’te Amritsar’a hareket ediyoruz. Planlanan iniş saatimiz 13:45’tir. Valizlerimizi aldıktan sonra otelimize hareket ediyoruz. Otele varışımız sonrası kısa bir dinlenme molası veriyoruz.
Amritsar şehri Hindistan’ın kuzeyinde Pakistan sınırında bulunmaktadır. Burası Pencar Eyaleti’nin en büyük şehridir. Aynı zamanda Sih dininin de merkezidir.
Akşam üzerine yakın bir saatte otelden ayrıldıktan sonra Wagah’a gidiyoruz. Burası Hindistan – Pakistan 30 km sınır hattında bulunan karakoldur. İki ülkenin askerlerinin katılımı ile gerçekleştirilen günlük bayrak ve sınır kapama töreni burada gerçekleştirilir. Askerlerin katılımı ile oluşan bu renkli anlara tanıklık ettikten sonra otelimize geri dönüyoruz. Pakistan tarafını çok net göreceğiniz, iki ülkenin töreni izlemeye 365 gün gelen halkının şarkı, dans ve heyacanlarına tanık olacağınız unutulmaz anlar yaşayacaksınız.
Konaklamamız ve akşam yemeğimiz Amritsar’daki Hotel Taj Swarna’ya gidiyoruz.

8.Gün – Amritsar – Delhi / 28 Haziran 2018 – Perşembe

Otelimizden kahvaltı yapmadan ayrılıyoruz. Bu şehir Sih inancının merkezi olduğundan dolayı hac yerleri de burada bulunmaktadır. En önemli ibadet yerleri ise Altın Tapınak’dır. Altın Tapınağın adından da anlaşılacağı gibi büyük bir kısmı altından yapılmıştır. Çatısı 100 kg altın ile kaplanmıştır. Bu yapının diğer bir adı da Harmadir Sahib’dir. Yapımı 1577’de başlatılmış, 1604’de kutsal kitabın yerleştirilmesiyle ibadete açılmıştır. Her inançtan ziyaretçiye açık mutfağında bedelsiz yemek hazırlığı tüm gün devam eder. Daha sonrasında Sih ve Hindistan bağımsızlık tarihinin en önemli ve trajik olaylarından birinin yaşandığı Jalian wala Bagh’ı geziyoruz. 1919 Amritsar Katliamı olarak da bilinen olayda, 13 Nisan 1919 günü İngiliz General Dyer 1526 Hintlinin öldürülmesiyle sonuçlanan emrini vermiştir. Gezimizin ardından otelimize dönüyor ve geç kahvaltı yapıyoruz. Ardından Delhi uçuşu için havaalanına transferimizi gerçekleştiriyoruz.
UK-813 sefer sayılı uçuş ile saat 15:10’da hareket ediyoruz. Planlanan iniş saatimiz 16:25’tir.
Varışımız sonrası otel transferimizi gerçekleştiriyoruz. Konaklama Delhi’deki Le Meridien otelimizdedir.

9.Gün – Delhi – İstanbul / 29 Haziran 2018 – Cuma

Otelde alacağımız kahve sonrasında çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz ve otelden ayrılıyoruz. TK 727 sefer sayılı İstanbul uçuşu için gümrük ve bagaj işlemlerimizin ardından saat 06:15’te hareket ediyoruz. Planlana iniş saati 10:30’dur.

Uçuş Bilgileri:

İSTANBUL-DELHİ TK 716 21 Haziran 2018-Perşembe 20:15 (Kalkış) 04:35 (Varış)
DELHİ-İSTANBUL TK 717 29 Nisan 2018-Cuma 06:15 (Kalkış) 10:30 (Varış)

Ücretler:
İki kişilik odada kişi başı : 3.360 €

Dahil olan hizmetler :

 • BELİRTİLEN OTELLERDE (VE BENZERİ) KONAKLAMA
 • LEH ŞEHRİNDEKİ TÜM YEMEKLER (ALCHİ RESTAURANT (ÖĞLE YEMEĞİ) / JİGMET COUTURE MUSEUM (AKŞAM YEMEĞİ)
 • SRİNAGAR VE AMRİTSAR ŞEHİRLERİNDE AKŞAM YEMEKLERİ
 • PROGRAMDA BELİRTİLEN TÜM GEZİLER
 • BELİRTİLEN YERLERİN TÜM GİRİŞ ÜCRETLERİ
 • HOMİS FESTİVALİ
 • ŞEHİR VERGİLERİ
 • GULMARG’TA GONDOL TURU
 • RAHAT VE KLİMALI VOLVO ARAÇLAR İLE TRANSFER
 • YEREL REHBERLİK HİZMETLERİ
 • DR.ELİF ÇAMLIKAYA’NIN DANIŞMANLIĞI VE REHBERLİĞİ
 • SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI (TUR İPTALLERİNİ KAPSAMAMAKTADIR)
 • BELİRTİLEN TÜM İÇ HAT UÇUŞLARI

Dahil olmayan hizmetler :

 • İSTANBUL-DELHİ-İSTANBUL DIŞ HAT UÇAK BİLETLERİ
 • PROGRAMDA BELİRTİLMEYEN YEMEKLER VE EKSTRALAR
 • VİZE VE PASAPORT BEDELLERİ (VİZE İŞLEMLERİ TARAFIMIZDAN YÜRÜTÜLECEKTİR)
 • DELHİ’DE AKŞAM YEMEKLERİ

Otel Bilgileri:
LEH / Hotel Grand Dragon
SRINAGAR / Hotel Taj Srinagar
AMRITSAR / Hotel Taj Swarna
DELHİ / Le Meridien

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“HİMALAYALAR’DA SAKLI CENNET” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir